Second Life
Bilgisayar Korsanlari
En gizli bilgilerinize rahatça ulaşabiliyor, devlet sırlarını açığa çıkarabiliyor, şirketlerin tüm kirli çamaşırlarını gözler önüne serebiliyor, bankalardan milyonlarca Dolar çalarak kendi hesaplarına aktarabiliyorlar. Üstelik birkaç tuşa basarak. Dijital çağın korsanları hacker'lardan söz ediyoruz.

Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre hacker, "Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan, bilgisayar programlama alanında standardın üzerinde beceriye sahip bulunan ve böylece ileri düzeyde yazılımlar geliştiren kişi" olarak tanımlanıyor. Hacker'lar birer yetenekli ve zeki bilgisayar kurdu.

Hacker kavramı ilk kez 1960'larda ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) ortaya çıktı. MIT'de, elektrikli oyuncak trenlerin devrelerini değiştirerek daha hızlı gitmelerini sağlayan bir grubun birkaç üyesi, elektronik devreleri kurcalama merakını daha sonra kampüste geliştirilen bilgisayarlara yönelterek bilgisayar tarihinin ilk hacker'ları oldu. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. Dünyanın en büyük şirketlerinden bankalarına kadar tüm sitelerin güvenlik açıkları biri ya da birileri tarafından bulundu ve hack'lendi.


 

Hacker'lar kendi aralarında sınıflara ayrılıyor. Kimisi merak ettiği kimisi de zarar vermek istediği için hack ediyor. Burada tarihe ilk dijital suçlu olarak geçen Kevin Mitnick'in sözlerine kulak vermek gerekiyor: "Üç türlü hacker var. Birinci grupta, gündüz okuluna giden geceleri de çeşitli sistemlere girmeye çalışan çoğu çocuk yaşta, amatör hacker'lar yer alıyor. İkinci grupta profesyonel diyebileceğimiz, büyük şirketlerin güvenlik açıklarından yararlanarak onları hack eden ve çaldığı bilgilerle para kazanan kişiler yer alıyor. Bir de son dönemde şirketlerin internetteki faaliyetleri arttığı için ortaya çıkan bir grup var. Bunlar, şirketlerin talebiyle web sitelerini hack etmeye çalışarak, sistemin güvenlik açıklarını tespit ediyor. Bir çeşit güvenlik danışmanı diyebileceğimiz bu tür hacker'lar da bu işten para kazanan grupta yer alıyor." Mitnick'in de söylediği gibi iyi amaçlı hacker'lar (siber alemde "white hat" olarak anılıyorlar), kötü amaçlı hacker'lar (black hat) var. Linux işletim sisteminin babası olarak bilinen Linus Torvalds, Apple CEO'u Stephen Wozniak da birer hacker. Ama onlar iyi amaçlı hacker. Yetenek ve bilgilerini iyi şeyler için kullanıyor. Diğerlerine gelince, bir yerden sonra onların bazıları da enerjilerini iyi amaçlara yöneltiyor. Ama o zamana kadar yaptıkları insanın anlayış sınırlarını zorluyor.


 
Efsanevi hacker: Kevin Mitnick

Kevin Mitnick 44 yaşında. Gelmiş geçmiş en büyük hacker olarak kabul ediliyor. Dünyanın ilk dijital suçlusu. 1988'de FBI'ın "En Çok Arananlar" listesinin başındaydı. "Sanal alemin Che Guevera'sı" olarak anılıyordu. Sun Microsystems, Novell ve Motorola gibi şirketlerin gizli bilgilerine ulaştı. Amerikan Hava Kuvvetleri'nin, FBI'ın sistemlerine girdi. 30 bine yakın kredi kartının şifresini kırdı. 1995'te Japon astrofizikçi Tsutomu Shimomura'nın bilgisayarına girmeye kalkınca yakalandı. Beş yıl hapiste kaldıktan sonra 2000 yılında koşullu olarak serbest bırakıldı. Koşullardan birisi telefona ve bilgisayara dokunmamaktı.

Mitnick, 19 Mart 2002'de İstanbul'da yapılan "Bilişimde Güvenlik Konferansı"na da, polis gözetiminde olduğu için video konferans aracılığıyla katıldı. Mitnick, sonu hapiste biten hacker'lık kariyerini şimdi şirketlere bilişim güvenliği konusunda konferanslar vererek sürdürüyor.


 
Evsiz hacker Adrian Lamo

Adrian Lamo 26 yaşında. Liseden terk, ABD'de yaşıyor. 2004 yılına kadar evsiz ve tüm mal varlığını sırtındaki çantada taşıyan biriydi. Faaliyetlerini ise internet cafeler ve kütüphaneler aracılığıyla sürdürüyordu. İşi ise internetin en bilinen ve güvenli olduğu sanılan sitelerinin sistemlerine girerek güvenlik açıklarını bulmaktı. Lamo'nun bugüne kadar bilinen ve en çok yankı uyandıran olayı The New York Times'ın abone kayıtlarının tutulduğu sisteme girerek, aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu 3 bin kişinin ev telefonu numaralarına ulaşmasıydı. Lamo ayrıca kendisine dair bilgileri de The New York Times'ın veritabanına eklemeyi ihmal etmedi: Adrian Lamo, bilgisayar hack etme, ulusal güvenlik ve haberleşme uzmanı. Lamo daha sonra yaptığı açıklamada elde ettiği bilgileri kullanmayacağını, bu işi gazeteyi güvenlik konusunda uyarmak amacıyla yaptığını söyledi. Ama gazetenin kendisi hakkında suç duyurusunda bulunmasını engelleyemedi. Bu arada Lamo çoktan excite@home, yahoo, MCI worldcom, Ameritech ve Cingular gibi sitelerin güvenlik açıklarını bulmuş; AOL Time Warner, Bank of America, Citigroup, McDonald's ve Sun Microsystems'ın internet güvenliğini ihlal etmişti. Amacı bu sitelerin yöneticilerini de güvenlik açıkları konusunda uyarmaktı ancak aranıyordu. 2004 yılında teslim oldu. Altı ay boyunca ailesinin evinde alıkonulmaya, iki yıl gözaltında tutulmaya mahkum edildi. Ocak 2007'de Lamo'nun gözaltı süresi bitti. Lamo, cezasını çektiği sırada bir gazeteci olarak kendini yetiştirmeye başladı. Network World, Mobile Magazine, 2600 Magazine, The American River Current, XY magazine ve daha pek çok dergiye yazar, fotoğrafçı olarak katkıda bulundu.


 
Linkin Park hayranı hacker Devon Townsend

Devon Townsend Albuquerque New Mexico'da yaşıyor. 27 yaşında, dul, bir çocuk annesi ve nu-metal türünün ilk temsilcilerinden sayılabilecek "Linkin Park" adlı grubun hayranı. Townsend'in hacker olarak hikayesi, hayranı olduğu grubun vokalisti Chester Bennington'a ait mobil telefon bilgilerini hack'lemesiyle başladı. Townsend, Mart 2006'da ilk önce Chester Bennington'un eşi Talinda Bennington'ın e-posta bilgilerine erişti, kullanıcı şifrelerini ele geçirdi ve bu yolla şarkıcıyı rahatsız etmeye başladı. Daha sonra Chester Bennington'a ait telefon fatura bilgilerine, son aranan numaralara, cep telefonu ile çekilen fotoğraflara ve sesli mesajlarına ulaştı. Bütün telefonları, posta adresleri bir başkası tarafından yönetilen Chester Bennington özel bir dedektif tutarak bu durumun çözülmesini istedi. Uzun bir araştırmadan sonra Townsend'e ulaşıldı ve ifadesi alındı: "Macera yaşamak ve vakit geçirmek amacıyla ve özellikle Chester Bennington'a duyduğum derin hayranlıktan dolayı bu işe kalkıştım, hepsi bu."


 
Türkiye'nin ilk tescilli hacker'ı: Tamer Şahin

Türkiye'nin hapis cezası alan ilk resmi bilgisayar korsanı İzmirli Tamer Şahin 1981 doğumlu. 13 yaşında bilgisayarlarla ilgilenmeye başlayan Şahin'in hayatı, 2000'de Superonline'ı hack'lemesiyle değişti. 2002'de internet bankacılığında öne çıkan Osmanlı Bankası'nın sitesini çökerten Şahin'i, 2004'te Microsoft'un patronu Bill Gates'in gizli maillerini bulup yayınlaması ile tüm dünya tanıdı. Yurtiçi ve yurtdışından birçok firmanın peşinden koştuğu, Şahin, bilgisayar sistemlerini koruma altına alma hizmeti veren güvenlik şirketi kurdu. Şahin şu anda pek çok banka ve özel şirketin güvenlik sistemlerini oluşturuyor. Superonline'ı hacklediği hafta bir sabah polis baskınıyla gözaltına alınan Şahin, Superonline'ı hack'lediğini itiraf etti. Daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan Şahin, olayın gazetelerde haber olması üzerine herkes tarafından tanındı. Bu arada yargılanan Şahin, Superonline davasında 3-4 duruşmaya da çıktı. 2002'de 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Tamer'in bu cezası bir daha aynı suçu işlememesi koşuluyla ertelendi. 2002 yılında ise Osmanlı Bankası'nın sitesini hack'lemekten yargılandı. Osmanlı Bankası'nın davacı olduğu Şahin'in bilgisayarının Ege Üniversitesi'nde görevli bir doçent tarafından incelenmesine karar verildi. Bilgisayarı günlerce inceleyen doçent, hazırladığı bilirkişi raporunda kanıt bulamadığını bildirdi ve Şahin, bu davadan da beraat etti.