Macera
Tasarim
Marketing Focus
Spor
Yolculuk bir hayalle başladı. "Kas gücüyle dünyanın etrafını dolaşabilir miyim?" diye düşünen Erden Eruç, Atlas Okyanusu'nu kürekle geçme girişiminde 1528 kilometreyi geride bıraktı.

Biz bu yazıyı hazırlarken Eruç, Kosta Rika'ya doğru yola çıkmıştı.

Yolculuğu sırasında edindiği tecrübeleri ve bilgi birikimini okullara yaymayı amaçlayan Erden Eruç, 2011 yılının sonlarında Seattle'daki evine dönmeyi planlıyor.

Yoğun geçen iş hayatı ya da uzaklaşmak istediğimiz bir özel hayat, bunların beraberinde getirdiği stres faktörü... Ya da hiç bunlara gerek yok, gezip görmek arzusu, uzak diyarlara yelken açmak, yeni deneyimleri kucaklamak... An geliyor insan emek emek ördüğü bir hayatı tüm unsurlarıyla beraber geride bırakmak isteğiyle dolup taşıyor. Bazılarının bu istek hep dilinde oluyor ama bırakıp gidemiyor, bazılarıysa hayallerinin peşinden gitmeyi görev biliyor. Erden Eruç ikinci gruba dahil. Makine mühendisliği ve işletme dallarında yüksek lisans yapan Eruç, uzun yıllar teknik danışman olarak çalıştı. Parayı, koşuşturma içinde geçip tatmin etmeyen bir kariyeri geride bırakıp dünyayı kas gücüyle dolaşmanın hayalini kurmaya başladı. Seattle'da oturan 43 yaşındaki Eruç, Altı Zirve Projesi'ni hazırlayarak bu hayalini gerçekleştirmeye karar verdi.


 

Altı Zirve

Uzun yıllar hazırlık yapan Eruç, toplam altı yıl sürecek Altı Zirve Projesi için ABD'de Around-n-Over Vakfı'nı kurdu. Bu vakıf, projeyle ilgili haber ve eğitim içerikli bilgi paylaşımı sağlayacaktı. Eruç, Altı Zirve Projesi'yle altı kıta arasındaki okyanuslarda tek başına kürek çekerek ilerleyecek, karaya ulaştığında bisiklete binecek ve Güney Kutbu hariç her kıtanın en yüksek zirvesine tırmanacaktı.

Bu büyük yolculuk Şubat 2003'te Seattle'dan başladı. Eruç, 1 Şubat-24 Ağustos 2003 tarihleri arasında Kuzey Amerika'nın en yüksek noktası olan Alaska'daki Denali Zirvesi'ne (McKinley) tırmanmak üzere bisikletiyle gidiş-dönüş 9 bin 150 kilometre yol aldı. Dağın yakınlarında buluştuğu arkadaşlarıyla buzullar üzerinden 107 kilometreyi aşıp ana kampa vardı ve 29 Mayıs 2003 tarihinde zirveye ulaştı. Özel hayatını da ihmal etmeyen Eruç, Alaska'nın Homer Kasabası'nda yerli usulü bir düğünle evlendi ve bisikletle tekrar Seattle'a döndü. Seattle-Miami arasını bisikletle kat eden Eruç, arkadaşı Tim Harvey'le Portekiz'den yola çıktı ve Atlas Okyanusu'nu kürekle aşma girişiminde 1.528 kilometreyi geride bıraktı.

Yolun geri kalanına yalnız devam etme kararı alan Eruç, çocuklara ve gençlere hayattaki zorlukların yeni şeyler başarmak ve öğrenmek anlamında birer fırsat olduğu mesajını vermek istiyor. Atlas Okyanusu'ndaki tek başına kürek macerası sona erdiğinde Eruç, kürekle okyanus geçen ilk Türk olacak ve daha sonra Altı Zirve Projesi'ne devam edecek. 29 Ocak 2006'da Kanarya Adaları'ndan hareket eden Eruç, kendisini destekleyecek ticaret rüzgarlarını arkasına alarak ilerleyecek ve 7 bin 300 kilometrelik mesafeyi tek başına kürekle kat edecek. Eruç, bu yolculuğun sonunda Kosta Rika'daki Puerto Limon Limanı'na ulaşmayı hedefliyor.


 

Tek başına kürek çekiyor

Tek başına yolculuk etmek, beraberinde birçok sıkıntıyı da getiriyor. Eruç, doğayla mücadelesinde kendisini korumak için her türlü önlemi almayı unutmadı. Günde toplam sekiz saat uyuması gereken Eruç, öncelikle kesintisiz dört saat, daha sonra iki defa ikişer saat uyuyabilecek. Fırtına çıkması halinde de uzun süreler boyunca uyumayıp dalgaların üzerinden tekneyi aşırmaya çalışacak. Ancak büyük dalgalar yüzünden içeriye sığınması gerekirse, deniz çapasını tek başına salacak. Eruç böyle durumlara karşı erzakını da önceden hazırladı. Yol boyunca özel hazırlanmış bir tür mama tüketiyor. Bütün elektronik cihazları su geçirmez torbalara koyan Eruç, kaybolma ihtimali olan ya da gereksiz hiçbir şeyi de güvertesinde bulundurmuyor. Kapalı bölümün içindeki havalandırma, yalnızca bir santimetrelik bir boşluktan sağlanıyor. Eruç, fırtına nedeniyle kapalı kaldığı sürede beş litrelik bir idrar bidonundan yararlanacak. Kamaranın içindeyken teknenin alabora olması ihtimaline karşı, teknenin gövdesine kendisini belinden tutacak bir emniyet kayışı var. Dışarıdayken alabora olma ihtimaline karşı da göğsüne taktığı bir emniyet kemeriyle tekneye her zaman bağlı olacak. Eruç, "Neyi, ne zaman ve nasıl yapacağımı biliyorum. Bilmediklerimi de yolda öğreneceğim" diyor.

Altı yıllık mücadele

Toplam altı yıl sürecek Altı Zirve Projesi sırasında, Around-n-Over kuruluşu tarafından, haber ve eğitim içerikli bilgi paylaşımı sağlanıyor. İnsanoğlunun doğayla yalnızca kendi gücüne dayanarak mücadelesi gözler önüne seriliyor. Bu sayede yolculuk sırasında yaşananlar, öğrenilenler ve düşünülenler özellikle öğrencilerle paylaşılabiliyor. Around-n-Over Vakfı Başkanı Eruç bu projeyle, öğrencilere dünyayı tanıtacak yeni bir pencere açmayı amaçlıyor. Ayrıca İlköğretim Okulları'na Yardım Vakfı (İLKYAR) aracılığıyla Türkiye'deki öğrencilere de katkı sağlamayı planlayan Eruç, çocuklara ulaşma gayretleri nedeniyle bir de ödül aldı. Hooked dergisi (on the Outdoors) tarafından Amerika çapında her yıl düzenlenen, "Yılın Doğa Sporcusu" ödülüne aday gösterilenler arasında 2003 yılında ilk onda yer aldı. Tecrübeli bir sporcu ve dağcı olan Eruç, bu becerilerini topluma kazandırma azminde olduğunu belirtiyor. Around-n-Over Vakfı kas gücüyle gerçekleştirilen araştırma ve yolculuklardan esinlenerek hazırlanan eğitim faaliyetleriyle çocuklara ilham vermeyi ve onları bilgilendirmeyi amaçlıyor. Çocuklara daha iyi birer yurttaş olabilmeleri için sağlık, özveri ve azim değerlerini aşılıyor. Kendine yetme mücadelesinde olan gelişmekteki toplumlara temel eğitim amaçlı kaynak, uzmanlık ve tesis sağlıyor.


 

Gidecek çok yol var

Eruç'u yolculuğunun ikinci aşamasında Kosta Rika'dan başlayıp Ekvador'a giderek teknesini orada bırakacak. Eruç, Ekvador-Peru-Şili yoluyla Arjantin'deki Aconcagua'ya bisikletle gidecek. Ocak 2007'de tırmanışı gerçekleştirip bisikletle teknesine dönecek. Mayıs 2007'de demir alıp kürekle Pasifik Okyanusu'nu geçecek. Irian Jaya'daki Okyanusya'nın en yüksek noktası olan Karstenz Dağı'na tırmanacak. Kürekle Hindistan kıyısına ulaşıp oradan Nepal'e bisikletiyle gidecek. Ardından Everest'e tırmanacak ve yine teknesine bisikletiyle geri dönecek. Afrika'nın doğu kıyılarına kürekle ulaşacak, sonra oradaki en yüksek zirve olan Kilimanjaro'ya tırmanacak. Kızıl Deniz ile Süveyş Kanalı'ndan geçerek bisikletle Türkiye-Gürcistan yoluyla Avrupa'nın en yüksek noktası olan Rusya'daki Elbruz Dağı'na gidip zirveye tırmanacak. Kürekle Akdeniz'i ve Atlas Okyanusu'nu geçerek Kosta Rika'nın doğu kıyısına ulaşacak. Eruç, 2011 yılının sonlarında Seattle'daki evine dönmeyi planlıyor.